Varstvo pred požarom
ZA VAS IZVAJAMO:
- Vzdrževanje gasilnikov
- Preizkušanje hidrantnih omrežij z izdajo hidrantnih listov
- Izobraževanje in usposabljanje s področja Požarne varnosti
- Izdelovanje ocen požarne ogroženosti, požarnih redov, načrtov evakuacije in požarnih načrtov
- Izračun zahtevanih enot gasila
- Nudenje uslug osebe, pooblaščene za izvajanje ukrepov varstva pred požarom
- Organizacijo in izvedbo praktičnega usposabljanja za izvajanje evakuacije iz objekta v primeru požara – vajo evakuacije
01.
Vzdrževanje gasilnikov
Imamo pooblastilo Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje za vzdrževanje gasilnikov št. 8450-93/2014-15-DGZR.
Servis gasilnih aparatov kvalitetno opravljamo v visokotehnološko opremljenih prostorih podjetja, na terenu ali v vaših prostorih, za kar imamo odlično opremljena servisna vozila in kvalificiran kader. Gasilne aparate, ki potrebujejo večji poseg, odpeljemo v prostore podjetja in jih v najkrajšem možnem času vrnemo, v tem času pa vam gasilne aparate nadomestimo z našimi.
Aparate servisiramo z originalnimi nadomestnimi deli posameznih proizvajalcev v skladu s Pravilnikom o minimalnih tehničnih in drugih pogojih za vzdrževanje ročnih in prevoznih gasilnih aparatov.
Prav tako vam lahko brezplačno svetujemo o vrsti in številu ustreznih gasilnih aparatov v skladu s Pravilnikom o izbiri in namestitvi gasilnih aparatov, katere vam lahko tudi dobavimo in namestimo.
02.
Preizkušanje hidrantnih omrežij z izdajo hidrantnih listov
Imamo pooblastilo Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje za preizkus hidrantnih omrežij št. 8450-46/2011-2-DGZR.
Pregled in meritev hidrantnega omrežja opravimo z umerjenimi merilnimi napravami. Po pregledu oz. meritvah izdamo Potrdilo o brezhibnem delovanju hidrantnega omrežja in hidrantni list, za posamezne hidrante v skladu s Pravilnikom o preizkušanju hidrantnih omrežij.
Meritve hidrantnega omrežja opravljamo:
- v novozgrajenih objektih,
- ob adaptaciji objektov,
- redne letne preglede hidrantnega omrežja.
03.
Izobraževanje in usposabljanje s področja Požarne varnosti
Usposabljanje in preverjanje usposobljenosti iz Varstva pred požarom opravljamo v skladu s Pravilnikom o usposabljanju zaposlenih za varstvo pred požarom, v vaših prostorih ali v naši novi, moderno opremljeni predavalnici. Usposabljanje izvajamo z vašo ali našo avdio-video opremo, z gasilniki in modeli gasilnikov. Izvajamo tudi praktični prikaz gašenja začetnega požara in praktično usposabljanje za izvajanje evakuacije iz objekta oz. vajo evakuacije.
Pred usposabljanjem vam lahko izdelamo program usposabljanja, katerega potrdi odgovorna oseba.
Po uspešno opravljenem preverjanju usposobljenosti, za udeležence usposabljanja izdamo Potrdilo o opravljenem preizkusu usposobljenosti iz varstva pred požarom in zapisnik o izvedbi usposabljanja.
Usposabljamo tudi osebe, odgovorne za gašenje začetnih požarov in izvajanje evakuacije.
04.
Na področju varstva pred požarom izdelujemo naslednje dokumente:
- Oceno požarne ogroženosti,
- Požarni red,
- Izvleček požarnega reda,
- Načrt evakuacije,
- Požarni načrt,
- Vse priloge in izjave, s katerimi morajo biti seznanjeni zaposleni ali stanovalci.
Izvlečke požarnega reda in načrte evakuacije primerno uokvirimo ali plastificiramo v želenem formatu in namestimo na mesto nahajanja.
Namestimo tudi vse obvezne oznake, na primer za gasilnike, evakuacijske poti, hidrante, priključke za gasilce in podobno.
Ocena požarne ogroženosti je eden od temeljnih dokumentov, s katerim ugotovimo stopnjo požarne ogroženosti nekega objekta, kar opredelimo s pomočjo šestih stopenj.
Glede na izračunano stopnje se zahtevajo ukrepi, ki jih mora zavezanec sprejeti za zagotovitev varstva pred požarom za stanovalce, zaposlene, premoženje in okolje.
Decembra 2020 je pričel veljati nov Pravilnik o izdelavi ocen požarne ogroženosti, s katerim je prišlo do spremembe metode določanja stopnje požarne ogroženosti. Vsi zavezanci so morali v roku treh let revidirati obstoječe ocene požarne ogroženosti po novi metodologiji in posledično sprejeti nove ukrepe varstva pred požarom, kadar pride do povišanja stopnje.
Za izdelavo ocene požarne ogroženosti objekta izvedemo najprej ogled lokacije in objekta. Po prejemu projektne dokumentacije s področja požarne varnosti (načrt, študija, zasnova požarne varnosti) izdelamo oceno požarne ogroženosti in določimo zahtevane ukrepe.
Požarni red sledi ugotovljeni stopnji požarne ogroženosti objekta, na osnovi katere se v požarnem redu določijo vsi potrebni ukrepi za zagotovitev varstva pred požarom v prostorih oz. objektih.
Izdelan požarni red, mora sprejeti, to je podpisati, odgovorna osebe podjetja oz. upravnika, s čimer požarni red stopi v veljavo. Nato se morajo s požarnim redom seznaniti vsi zaposleni oz. stanovalci, kar potrdijo s podpisom. Sledi le še vestno izvajanje ukrepov, zapisanih v požarnem redu in izpolnjevanje evidenc, ki so priloge požarnega reda.
05.
Izbor in določanje ustreznega števila gasilnikov opredeljuje Pravilnik o izbiri in namestitvi gasilnih aparatov.
Za izbiro gasilnikov se prostori razvrstijo v naslednje stopnje požarne nevarnosti:
- majhna požarna nevarnost – prisotne so snovi z majhno gorljivostjo, prostorske in obratovalne razmere predstavljajo majhne možnosti za nastanek požara,
- srednja požarna nevarnost – prisotne so snovi z višjo gorljivostjo, prostorske in obratovalne razmere predstavljajo precejšnje možnosti za nastanek požara,
- velika požarna nevarnost – prisotne so snovi z veliko gorljivostjo, prostorske in obratovalne razmere predstavljajo veliko možnost za nastanek požara.
Število gasilnikov se glede na vrsto in površino prostorov določi iz razmerja, ki ga predstavlja določeno število enot gasila in gasilne sposobnosti gasilnikov. Za različne vrste požarov se izbere različne vrste gasil, ki se med seboj razlikujejo tudi po gasilni sposobnosti.
06.
07.
Izvedba praktičnega usposabljanja zaposlenih za izvajanje evakuacije je obvezna vsako leto v požarno bolj ogroženih objektih, kjer je stopnja požarne ogroženosti vsaj 3, ali če se v objektu lahko nahaja več kot 100 ljudi.
Izvedba vaje evakuacije s sprožitvijo požarnega alarma in evakuacijo vseh prisotnih iz objekta je najbolj priporočljiva, saj zaposleni oz. stanovalci tako spoznajo zvočni opozorilni znak in spoznajo poti, ki vodijo na varno, do zbirnega mesta.
Klasična izvedba vaje evakuacije ni vedno možna, zato se lahko ta vsakoletna zaveza izpolnjuje tudi z ogledom evakuacijskih poti in npr. ob prisotnosti oseb, odgovornih za gašenje začetnih požarov in izvajanje evakuacije.
Po zaključku vaje evakuacije, na zbirnem mestu vedno podamo nekaj ključnih opažanj in priporočil, v nadaljevanju pa še pripravimo zapisnik o izvedbi.